Tarihçemiz

YMZ ÖZMEN TEKSTİL TARİHÇEMİZ


1971 yılında, Sivas’ın İmranlı ilçesi, Cogi Baba köyünde, ailesinin son bireyi olarak, dünyaya gözlerini açmış Yılmaz ÖZMEN. 1986 yılında, İstanbul’a göç etmesi ve maddi imkansızlıklar sebebi ile eğitim hayatına son vererek, iş hayatına atılmıştı.

İstanbul’a gelişinin ikinci gününde, ağabeyi Ali Cevat ÖZMEN’in, “tekstil sektörü çok iyi, sen bu sektörde işe başla” demesi üzerine, 1986 yılında tekstil atölyesinde, çırak olarak çalışmaya başlamış. 35 Yıllık tekstil sektörü tecrübesi, ilk o gün başlamıştı.

6 Ay süre ile ara işçi olarak çalıştıktan sonra, makineci ve model makineci olarak çalışma hayatı devam etmiş. Vatani görevi sonrası, sırasıyla ustabaşı ve imalat müdürlüğü görevlerini başarı ile icra etmiş. Hayallerinde her zaman, kendi üretim tesisini kurma ve marka yaratma fikri hep var olmuş.

1995 yılında, İstanbul Küçükçekmece’de 50 metrekarelik bodrum katında, ilk iş ortağı Mehmet SAĞLAM ve toplamda 6 dikiş makinesi ile ilk girişimi gerçekleşmiş. Çocukluk hayali olan, üretim tesisini kurma fikrinin ilk adımını atmış. Bir yıl süren iş birliği sonrası, 3 Haziran 1996 tarihinde, ağabeyi Gülağa ÖZMEN ile “Özmen Tekstil” çatısı altında ortaklık yapısını hayata geçirmişler.

Zamanla, makine sayısının ve üretim kapasitesinin artması, dikimhane, ütü – paketleme, kalite kontrol, modelhane, kesim departmanlarını hayata geçirerek faaliyetlerini istikrarlı olarak sürdürmektedir.

Global markalarla yapmış olduğu üretim anlaşmaları, uluslararası kalite normlarına uygun, bağımsız denetim kurumları tarafından sertifikalandırılan üretim ağını, çağın ihtiyaç ve gereksinimlerini karşılamak amacıyla sürekli olarak yenilemeye devam etmektedir.

Tekstil sektöründeki 26. yılını, 400 kişiye istihdam sağlayan, 50'den fazla ülkeye ihracat yapan, toplumsal gelişme ve ekonomik kalkınma için kadın istihdamına önem veren kurumsal yapısını, İstanbul’ da yer alan üretim tesisi çalışanlarının %80’ i, Urfa’ da yer alan kurum personelinin tamamı kadın olmak üzere, faaliyetlerini kadın merkezli olarak YMZ Özmen Tekstil markası ile sürdürmektedir.

Ülkemizde stratejik önemi olan tekstil endüstrisinde, çalışmalar büyük oranda fason üretim olarak yapılmaktadır. Dünya hazır giyim sektöründe, kendi markasını yaratan ulusal marka olmak ve 35 yıllık marka yaratma fikrini hayata geçirmek için, 2020 yılında, “YMZ MODA” markası ile global marka olma çalışmaları başlamıştır.

Özel tasarımlar, ince detaylar, en uygun fiyat ve en iyi ürün mottosu ile “YMZ MODA” markası çalışmaları online satış platformları ve 1 mağaza ile devam etmektedir.


× Bize Ulaşın!